February 27, 2018

Table tennis showing their numbers at the Fiji Sports Award Cocktail Reception. (Photo: Courtesy of Fiji Table Tennis Association)

Fiji Table Tennis Association looks set for a successful Fiji Sports Awards night, with nominations in nine of the eleven categories.

The nominations include Iakoba Taberanibou (Sportsman of the Year), Merewalesi Rodan (Sportswoman of the Year), Vicky Wu (Young Male of the Year), Grace Yee (Young Female of the Year), Harvi Yee (Coach of the Year), Fiji Para Table Tennis Team (Team of the Year), Anthony Ho (Administrator of the Year), Henry Yee (Volunteer of the Year), and Fiji Table Tennis Association (Organisation of the Year).

Speaking to the Fiji Sun, last year’s Sportswoman of the Year Merewalesi Rodan, said that it will be tough to go back to back and take out the top prize again this year.

“I know this is not going to be easy,” said Rodan. “It will be a tough competition but then having to be nominated again from my federation is an honour for me.”

The Fiji Sports Awards evening will be held Friday, 2nd of March.

Check out the full list of nominees below.

 

FIJI SPORTS AWARDS NOMINEES

Sportsman- Malakai Kaiwalu (Athletics) , Hector Smith Junior (Hockey) ,Tevita Takayawa (Judo) ,Iosefo Rakesa (Fiji Paralympics) ,Leone Nakarawa (Rugby), Taichi Vakasama (Swimming), Iakoba Taberanibou (Table Tennis), Adam Valentine (Asia Pacific Taekwon­do), Inia Korowale (Fiji Volleyball), Manueli Tulo (Weightlifting Fiji)

Sportswoman- Miriama Seno­konoko (Athletics), Lala Ravatu (Hockey), Shanice Takayawa (Judo), Ana Maria Roqica (Fiji Rugby), Merewalesi Rodan (Table Tennis), Aliyah Valentine (Taek­wondo), Laite Nima (Volleyball), Eileen Cikamatana (Weightlifting)

Youth Male- Kolinio Radrudru (Athletics), Huzaifa Rahman (Taek­wondo), Vicky Wu (Table Tennis),

Youth Female- Shawntell Lock­ington (Athletics), Lijiana Vueta (Hockey), Grace Yee (Table Tennis), Tealaika Sameer (Taekwondo), Ma­ria Mareta (Weightlifting)

Coach- Leone Qumi (Athletics), Marika Tavanavanua Rodu (Fiji Football), John McKee (Fiji Rugby), Harvi Yee (Table Tennis), Prabhat Prasad (Taekwondo), Todd Ed­wards (Fiji Volleyball), Henry El­der (Weightlifting)

Team- Athletics Women 4x400m relay Pacific Mini Games, Fiji Hockey women’s team, Fiji Rugby Flying Fijians team, Fiji Para- Ta­ble Tennis, Nakasi Taekwondo Club, Weightlifting.

Technical official- Ajay Ballu (Ar­chery), Michael Khelan (Athletics), Ravinesh Kumar (Fiji Football), Ernest Movick (Hockey), He Can­guang( Taekwondo), Nischal Karan (Special Olympics), Sachin Reddy (Tennis Fiji), Apenisa Saukuru (Fiji Volleyball), Della Shaw-Elder (Weightlifting)

Administrator- Eugene Vollmer (Athletics), Rajesh Patel (Fiji Foot­ball), Shrish Chand (Taekwondo), Robin Dayal (Special Olympics), Anthony Ho (Table Tennis), Alex Edwards (Volleyball), Ritesh Rati­ram (Weightlifting)

Volunteer- Nemani Tukunia (Ath­letics), Kinisimere Ravai (Fiji Foot­ball), Pranil Sharma (Taekwondo), Francis Kean (Fiji Rugby), Molly Amon (Special Plympics), Henry Yee (Table Tennis), Astral Lock­ington( Hockey), Christopher Yee (Weightlifting)

Photographers- Eugene Vollmer (Athletics), Anushil Kumar (Fiji Football), Avikash Chand (Fiji Football), Kunal Keshneel (Fiji Live), Peni Komaisavai (Fiji Sun), Atu Rasea (Fiji Times), Jona Ko­nataci (Fiji Times), Jonacani Lala­kobau( Fiji Times), Jovesa Naisua (Fiji Times), Rama( Fiji Times), So­phie Ralulu (Fiji Times)

Organisation- Athletics Fiji, Fiji Football Association, Fiji Rugby Union, Special Olympics Fiji, Fiji Table Tennis Association, Asia Pa­cific Taekwondo Federation Fiji, Weightlifting Fiji